mushow kitestore
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
Mushow Kitestore
forum/poslední
comments/poslední
bazar
Návštěvy
TOPlist

RYŽOVIŠTĚ - voda končí, sníh začíná

Navigace: mushow.cz / News / RYŽOVIŠTĚ - voda kon..

SNOWKITING TOP SPOT RYŽOVIŠTĚ

I když to tak nevyzeralo, koncem mesice se nám má slušně ochladit. Má se ochladit dokonce tak, že kydanec není vůbec vyloučen! A to je čas zazimovat cajky vodní a odzimovat cajky zimní. Ano snowkiting se o5 dostává do popředí zájmu. A když snowkiting, tak každopádně Ryžoviště! Jako každý rok je tady článek, v kterém nováčcci najdou info co, kde, jak a lokálové osvěží pamět', jakže to na Ryži chodí! 

Kdo toto místo, jako stvořené pro snowkiting, jednou navštíví, vrací se sem znovu a znovu. Ryžoviště každého z riderů ohromí svou velikostí i růzonorodostí terénu, skvělými sněhovými podmínkami a luxusně stálým větrem ze všech směrů. Tento snowkiting spot první velikosti byl objeven ve velkém poměrně nedávno a získává stále více příznivců. V čem je tento spot tak vyjímečný?

TERÉN

Terény kolem vesničky Ryžoviště jsou určitě nejrozlehlejšími plochami pro snowkiting v ČR. Spot je tvořen téměř výhradně pastvinami s travnatým povrchem, což umožňuje provozování snowkitingu již od minimální vrstvy sněhové pokrývky. Žádné šutry, jen tráva, což šetří váš board či lyže.

Z Ryžoviště směrem k Břidličné se táhne údolí, které rozděluje celý spot na dvě části. Říkejme jim např západní a východní spot, podle toho, na kterou stranu jsou jednotlivé svahy orientovány.

Západní spot, megarozlehlý terén, funguje při JZ, Z, SZ větrech, jižní a severní wind, díky údolí, potom funguje na obou spotech. Na západním spotu si užijete všechny druhy ridingu. Pokud vyznáváte jízdu ve zvlněném až kopcovitém terénu, vyřádíte se zde dokonale. Vysoké skoky, polety do údolí, vše je možné v bezpečné a rozlehlé ploše. Na spotu je množství terenních vln, lesnatých ostrůvků a jiných libůstek, které dodávají pojezdu na zajímavosti, ale i na obtížnosti. Jde tak o suprový cvičák před pojezdem ve vysokých strmých horách.

Pokud však začínáte, nebo vyznáváte freestyle a wakestyle na rovnějším povrchu, není nic jednoduššího, než vyjet z údolí na plošinu nad Ryžovištěm. Rozlehlost vám doslova vyrazí dech. Nekonečné pláně prašanu jsou jen vaše. Pokud jste unaveni, můžete využít zastřešené odpočívadlo s lavičkama a nádherným pohledem do údolí. Přitom čučíte na ridery svištící z hřebene dolů. Prostě parádička!

 

Ryžoviště, to je mnoho spotů v jednom. Zákoutíček, kde si zařádíte, je něúrekom...

Východní část spotu si se západním v ničem nezadá, ba naopak! Ideální směry větru jsou zde SV, V, JV a znovu jižní a severní wind. Rozlehlost a členitost terénu je tady ještě monstróznější, než na západě. Po výjezdu z údolí na plošinu se vám o5 zatají dech. Rozlehost terénu je masakrózní. Svištíte po rovince v kupách prašanu a najednou vidíte jenom hranu. Dostáváte se do nejprudší části spotu, kde při S-SZ windu brutálně polítáte. Polet je přitom bezpečný (samozřejmě pro znalé věci:), protože přistávací plocha je naprosto bez překážek. Jste na další megarozlehlé ploše tvořené kotlem a okolníma svahama. Je to asi největrnější místo na spotu. Pokud na celém spotu fouká např 5m/s, zde, díky nafukujícímu se windu do kopce, bude fučet minimálně o 3m/s více. Celý východní spot můžete objet dokola, což skýtá možnost pro luxusní backcountry snowkiting. Pokud je na plošině nahoře sníh vyfoukaný do nepříjemných zubů, mužete si být jisti, že na přilehlých loukách v nižších částech spotu bude krásný powder flat z nafoukaného prašanu.

Výhoda dvou naopak orientovaných spotů (západní a východní svahy), spočívá taky v tom, že pokud fučí silný SV-V wind, všechen prašan budete mít na západních kopcích západního spotu a naopak. Takže prašánek si tady vždy najdete. Samozřejmě za předpokladů, že nějaký napadne:) Pravděpodobnost dobrých sněhových podmínek je ale v Jeseníkách dosti vysoká.

 

Další část spotu, kde lze pojezdit, polétat, rozryt kupy prašanu a jet dál...

VÍTR

Vítr je další z luxusních záležitostí tohoto spotu. Díky nadmořské výšce okolo 700m.n.m a absenci vyšších kopců v okolí, je zde wind stálý jak na řeckých termických spotech. Samozřejmě pokud nezajedete za terénní vlnu, nebo lesík. Díky „díře“ mezi pohořím Jeseníků a Beskyd, je zde stálý průvan. Wind tady funguje opravdu 6 dní v týdnu. Nejčastější a frekventovaný směr je zde JZ, který je usměrnován do průrvy i při jižním, jihovýchodním, nebo západním proudění. Dalším nejčastějším směrem je zde SV, který zde kvalitativně funguje podobně jako JZ směr. Díky rozlehlosti a členitosti terénu ale není problém na Rýži jezdit na jakýkoliv sněr větru.


Dlouhé freeridové výlety jsou na spotu vyhlášenou záležitostí. Sváča a pifko do báglu a můžete vyrazit!

Co se počáska týče, díky stálému průvanu se na spotu jen vyjímečně setkáte s mlhou. Veškeré mraky pohlcují hory kolem Pradědu a Ryžoviště tak zůstává ušetřeno nepříjemných mlh. Naopak, většinou v odpoleních hodinách, se při oblačném počásku mraky protrhají a vy si užijete pojezdu za slunečného počasí.

Pokud všechny tyto vymoženosti zklamou, máte spoustu možností, jak váš volný čas využít. Pokud na Rýži nefuní a je jasné počásko, můžete se vydat do blízkých terénů v okolí Pradědu, kde máte téměř 100% jistotu větru a sněhu. Můžete také využít služeb nespočtu lyžařských středisek v nejbližším okolí. Velkou výhodou je také nová tělocvična v Ryžovišti, kde můžete rozbít tělo při fotbálku, beďasu, basketu atd.

 

Pro letce, poletových spotů je na Ryži mnoho, tahá to tady hore pěkně...
Výhoda spotu je travnatý povrch bez šutrů. Jezdit lze i za velice nízké sněhové pokrývky...
Pokud je na Ryzi nedostatek sněhu, nebo mlha, lze vyrazit na blízké spoty v okolí...

Terény kolem Ryžoviště mě natolik uchvátily, že zde pobudu celou letošní zimní sezónu. Přímo na spotu budeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a vlastně celou zimní sezónu, dokud nám sníh neuplave na MKB:). Bude zde možnost ojet a otestovat nejnovější kity od Slingshot, včetně nového RPM 2018! V těchto ideálních podmínkách budou probíhat i SNK kurzy. Máte samozřejmě možnost využít ubytování přímo na spotu. Jak v našem Mushow Snowkiting Hausu, Snowkiting hausu Ryžoviště, tak v ubytovacích zařízeních v okolí. Každý den je pro vás potom otevřena stylová hospůdka MASHTAL přímo u ubytka, kde si můžete dát pivko, něco k snědku a pokecat s lidmi stejného ražení.

 

Poletový svah u Stránského...
Dole mlha, hore nádherně...
...užijete si prostě za každých podmínek....
...až do západu

Poslední sezóna nebyla špatná. Letošní bude ještě lepší! Pokud se tedy rozhodnete tento luxusní terének navštívit, rádi poradíme, pokud budete při své první návštěvě na spotu tápat. Pro zájemce zorganizujeme dlouhé freeridové vyjížďky, nejdelší okruh měří 46km! . Terén známe dokonale. No a pokud na „Rýži“ nebude zrovna pojezduschopno, máme pro vás připraveno dost terénů, kde sníh určitě bude! 

Good wind a hodně powderu!

Zdeněk „Switch“ Pavlát


Každodenní info, jak sněhové, tak větrné, bude k dispozici na tomto webu ve fóru. 

 

Sejdeme se v centru ČR snowkitingu, na Rýžovce. Nafoukneš a vystartujesš přímo u baráku! Pifko ihned po pojezdu nachystáno! :)

 

THESE DAYS - freeride video ze spotu Ryzoviste

These Days from Mushow Community on Vimeo.

Vložil: admin, 15.11.2018

Komentáře


Žádné komentáře.

anketa

Provozujete Wing Foiling?
MKB info
?>
login


Registrace

Zapomněli jste heslo?

Partners

design & web puradesign logo - web. stránky

rss newsNewsrss forumForum

Kontakt | Copyright © 2001-2022 Mushow.cz

mushow on facebook