mushow kitestore
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
 • header pic
Mushow Kitestore
forum/poslední
comments/poslední
bazar
Návštěvy
TOPlist

RYŽOVIŠTĚ - snowkiting s velkým S

Navigace: mushow.cz / Spot reports / RYŽOVIŠTĚ - snowkiti..

SNOWKITING TOP SPOT RYŽOVIŠTĚ

Minulá zima se snad ani nazvat zimou nedala a nic horšího nás už snad ani potkat nemůže. Buď bude 20st. a budeme užívat na vodě :), nebo naopak najebe dva metry sněhu, takže se na spot ani nedostaneme :D Vše je ale lepší, než minuloroční H.N.U.S. Pro letošní sezónu ale opravdu věříme, že sněhu bude tři prdele a my o5 zažijeme snowkiting, jak jsme v našich krajích zvyklí, tzn. stoprocentní. 

Kdo toto místo, jako stvořené pro snowkiting, jednou navštíví, vrací se sem znovu a znovu. Ryžoviště každého z riderů ohromí svou velikostí i růzonorodostí terénu, skvělými sněhovými podmínkami a luxusně stálým větrem ze všech směrů. Tento snowkiting spot první velikosti byl objeven ve velkém poměrně nedávno a získává stále více příznivců. V čem je tento spot tak vyjímečný?

TERÉN

Terény kolem vesničky Ryžoviště jsou určitě nejrozlehlejšími plochami pro snowkiting v ČR. Spot je tvořen téměř výhradně pastvinami s travnatým povrchem, což umožňuje provozování snowkitingu již od minimální vrstvy sněhové pokrývky. Žádné šutry, jen tráva, což šetří váš board či lyže.

Z Ryžoviště směrem k Břidličné se táhne údolí, které rozděluje celý spot na dvě části. Říkejme jim např západní a východní spot, podle toho, na kterou stranu jsou jednotlivé svahy orientovány.

Západní spot, megarozlehlý terén, funguje při JZ, Z, SZ větrech, jižní a severní wind, díky údolí, potom funguje na obou spotech. Na západním spotu si užijete všechny druhy ridingu. Pokud vyznáváte jízdu ve zvlněném až kopcovitém terénu, vyřádíte se zde dokonale. Vysoké skoky, polety do údolí, vše je možné v bezpečné a rozlehlé ploše. Na spotu je množství terenních vln, lesnatých ostrůvků a jiných libůstek, které dodávají pojezdu na zajímavosti, ale i na obtížnosti. Jde tak o suprový cvičák před pojezdem ve vysokých strmých horách.

Pokud však začínáte, nebo vyznáváte freestyle a wakestyle na rovnějším povrchu, není nic jednoduššího, než vyjet z údolí na plošinu nad Ryžovištěm. Rozlehlost vám doslova vyrazí dech. Nekonečné pláně prašanu jsou jen vaše. Pokud jste unaveni, můžete využít zastřešené odpočívadlo s lavičkama a nádherným pohledem do údolí. Přitom čučíte na ridery svištící z hřebene dolů. Prostě parádička!

 

Ryžoviště, to je mnoho spotů v jednom. Zákoutíček, kde si zařádíte, je něúrekom...

Východní část spotu si se západním v ničem nezadá, ba naopak! Ideální směry větru jsou zde SV, V, JV a znovu jižní a severní wind. Rozlehlost a členitost terénu je tady ještě monstróznější, než na západě. Po výjezdu z údolí na plošinu se vám o5 zatají dech. Rozlehost terénu je masakrózní. Svištíte po rovince v kupách prašanu a najednou vidíte jenom hranu. Dostáváte se do nejprudší části spotu, kde při S-SZ windu brutálně polítáte. Polet je přitom bezpečný (samozřejmě pro znalé věci:), protože přistávací plocha je naprosto bez překážek. Jste na další megarozlehlé ploše tvořené kotlem a okolníma svahama. Je to asi největrnější místo na spotu. Pokud na celém spotu fouká např 5m/s, zde, díky nafukujícímu se windu do kopce, bude fučet minimálně o 3m/s více. Celý východní spot můžete objet dokola, což skýtá možnost pro luxusní backcountry snowkiting. Pokud je na plošině nahoře sníh vyfoukaný do nepříjemných zubů, mužete si být jisti, že na přilehlých loukách v nižších částech spotu bude krásný powder flat z nafoukaného prašanu.

Výhoda dvou naopak orientovaných spotů (západní a východní svahy), spočívá taky v tom, že pokud fučí silný SV-V wind, všechen prašan budete mít na západních kopcích západního spotu a naopak. Takže prašánek si tady vždy najdete. Samozřejmě za předpokladů, že nějaký napadne:) Pravděpodobnost dobrých sněhových podmínek je ale v Jeseníkách dosti vysoká.

 

Další část spotu, kde lze pojezdit, polétat, rozryt kupy prašanu a jet dál...

VÍTR

Vítr je další z luxusních záležitostí tohoto spotu. Díky nadmořské výšce okolo 700m.n.m a absenci vyšších kopců v okolí, je zde wind stálý jak na řeckých termických spotech. Samozřejmě pokud nezajedete za terénní vlnu, nebo lesík. Díky „díře“ mezi pohořím Jeseníků a Beskyd, je zde stálý průvan. Wind tady funguje opravdu 6 dní v týdnu. Nejčastější a frekventovaný směr je zde JZ, který je usměrnován do průrvy i při jižním, jihovýchodním, nebo západním proudění. Dalším nejčastějším směrem je zde SV, který zde kvalitativně funguje podobně jako JZ směr. Díky rozlehlosti a členitosti terénu ale není problém na Rýži jezdit na jakýkoliv sněr větru.


Užívačka v powderu. Za klasické zimy, normální záležitost. Prašan si vždy najdete...

Co se počáska týče, díky stálému průvanu se na spotu jen vyjímečně setkáte s mlhou. Veškeré mraky pohlcují hory kolem Pradědu a Ryžoviště tak zůstává ušetřeno nepříjemných mlh. Naopak, většinou v odpoleních hodinách, se při oblačném počásku mraky protrhají a vy si užijete pojezdu za slunečného počasí.

Pokud všechny tyto vymoženosti zklamou, máte spoustu možností, jak váš volný čas využít. Pokud na Rýži nefuní a je jasné počásko, můžete se vydat do blízkých terénů v okolí Pradědu, kde máte téměř 100% jistotu větru a sněhu. Můžete také využít služeb nespočtu lyžařských středisek v nejbližším okolí.  

 

Pro letce, poletových spotů je na Ryži mnoho, tahá to tady hore pěkně...
Výhoda spotu je travnatý povrch bez šutrů. Jezdit lze i za velice nízké sněhové pokrývky...
Pokud je na Ryzi nedostatek sněhu, nebo mlha, lze vyrazit na blízké spoty v okolí...

Terény kolem Ryžoviště mě natolik uchvátily, že zde pobudu celou letošní zimní sezónu. Přímo na spotu budeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a vlastně celou zimní sezónu, dokud nám sníh neuplave na MKB:). Bude zde možnost ojet a otestovat IKON EMPIRE, nejnovější kity od Slingshotu Fuel,RPM, Rally, Turbine, SNK board Progress, Mushow SNK Overálek a další vychytávky z Mushow nabídky. V těchto ideálních podmínkách budou probíhat i SNK kurzy. Máte samozřejmě možnost využít ubytování přímo na spotu. Jak v našem Mushow Snowkiting Hausu, Snowkiting hausu Ryžoviště, tak v ubytovacích zařízeních v okolí. Každý den je pro vás potom otevřena stylová hospůdka MASHTAL přímo u ubytka, kde si můžete dát pivko, něco k snědku a pokecat s lidmi stejného ražení.

 

Poletový svah u Stránského...
Dole mlha, hore nádherně...
...užijete si prostě za každých podmínek....
...až do západu

Pokud se rozhodnete tento luxusní terének navštívit, rádi poradíme, pokud budete při své první návštěvě na spotu tápat. No a pokud na „Rýži“ nebude zrovna pojezduschopno, máme pro vás připraveno dost terénů, kde sníh určitě bude! Vše jsme projeli poslední bídnou zimu a stálo to za to!

Nicméně doufáme, že zima se letos konečně ukáže v plné síle!

Good wind a hodně powderu!

Zdeněk „Switch“ Pavlát


odkazy na FB:

Každodenní info a fota:

https://www.facebook.com/SnowkiteCentrumRyzoviste


Ubytko a hospoda:

www.snowkite-house.cz

https://www.facebook.com/snowkitehouseryzoviste?fref=ts

 

Snowkite house Ryžoviště

Snowkite house Ryžoviště s M.A.S.H.tal barem - první ryze snowkitové centrum u nás a rovnou na TOP snk spotu v ČR. Haus je už svým umístěním perfektní záležitostí - je přímo u výjezdu z obce k západní části spotu U Křížku. U domu je záchytné parkoviště pro cca 40 aut s přímým přístupem na spodní část spotu, kde je ideální auto nechat a ušetřit si tak mnohdy marné hrabání se neupravovanou polní cestou do kopce. 

Hausík samotný pak nabízí ubytování pro celkem 16 lidí ve dvou, čtyř nebo šestilůžkovém pokoji s televizí, ložním prádlem a ručníky, společenskou místnost a jídelnu s krbem a LCD, koupelnu s vanou a dvě oddělené WC. Ubytko je možné objednat i se snídaní s výběrem z 5ti jídel. Celý den je pak k dispozici teplé jídlo podle aktuální nabídky a klasické "rychlovky" typu klobása, utopenec, hermelín atd i pro neubytované.

 

Společná mistnost s krbem Pokoje Koupelna

Jídlo a pití přes den a večerní after-snowkite party - od toho  je tady M.A.S.H.tal bar - zahradní hospůdka, která na letošní sezonu projde velkou rekonstrukcí a půjde o štýlo záležitost. Točené Svijany in da house, široká nabídka baru, upper zewl zone - všechno dochuceno kite projekcí a lux hudbou.

 

Hospůdka Mashtal Přímo za barákem Na čepu Svijánky

Kompletku služeb pak doplňuje všudypřítomná free Wi-Fi., storage, půjčovna a test centrum vybavení, shop s veškerým vybávkem i doplňky jak pro zimu tak i pro léto a samozřejmě škola. Výuka zahrnuje kompletní kurzy od začátečníků až pro pokročilé, kteří si chtějí zdokonalit freestyle skills nebo projít high mountain campem.  Aktuální počásko na spotu jde pak skouknout na online webce.


THE SPOT - freeride video ze spotu Ryzoviste

THE SPOT from Mushow Community on Vimeo.

Vložil: admin, 06.10.2014

Komentáře

Čikas (web)
05.10.2014 v 17:04

Zdar bando doufám , že opravdu konečně řádně najebe a zažijeme "prašanové orgie " letos poprvé bez poutek na Skiwoo :)

Odpovědět

Nový komentář:

anketa

Ideální počet kitů ve výbavě?

MKB info
?>
login


Registrace

Zapomněli jste heslo?

Partners

design & web puradesign logo - web. stránky

rss newsNewsrss forumForum

Kontakt | Copyright © 2001-2021 Mushow.cz

mushow on facebook